Ας μου απαντήσει η επιστήμη
Υπάρχει εφεύρεση χωρίς εφευρέτη? = όχι
Υπάρχει πρόγραμμα υπολογιστή χωρίς προγραμματιστή = όχι
Υπάρχει ζωή χωρίς προγραμματιστή και εφευρέτη όταν το DNA του ανθρώπου είναι ο πιο πολύπλοκος υπολογιστής?
Πως είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι όλο αυτό το πολύπλοκα επιστημονικό έργο του σύμπαντος που ακολουθεί νόμους έγινε στην τύχη. Υπάρχουν νόμοι χωρίς νομοθέτη κατασκευή χωρίς μάστορα. Αν ναι πέστε μου από που ψωνίζετε να πάω να ψωνίσω και εγώ!
Τι λέει η επιστήμη σήμερα ότι όλα αυτά είναι τυχαία?... γιατί υπάρχει και η άλλη επιστήμη που λέει ότι όλα αυτά είναι προγραμματισμένα. Επιστήμες είναι και οι δύο.
Και το υπάρχει θεός ή δεν υπάρχει δεν είναι μόνο θέμα πίστης είναι και θέμα λογικής πάνω στην οποία βασίζεται η επιστήμη.
Ο Δαρβίνος έγραψε για την θεωρεία της εξέλιξης όταν νομίζαμε ότι το σύμπαν ήταν σταθερό.
Από τότε μάθαμε πολλά για το σύμπαν και καταλάβαμε πόσο μικροί και ασήμαντοι είμαστε και ότι με τον νόμο των πιθανοτήτων υπάρχει σίγουρα και εξωγήινη ζωή. Πως είναι δυνατόν να ισχύει ακόμα η θεωρεία του Δαρβίνου όταν αυτή μιλάει για την ζωή πάνω στην Γη σαν η Γη να είναι το κέντρο του σύμπαντος? Είναι δυνατόν να μιλάμε για την ζωή πάνω στην Γη χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν και τους άλλους εξωγήινους πολιτισμούς?